۴ روش تضمینی تشخیص جنسیت جوجه مرغ + آموزش ویدئویی
تشخیص جنسیت جوجه مرغ و مشخص کردن اینکه جوجه کوچک مرغ است یا خروس کار ساده ای نیست.

اگر دقت کرده باشید جوجه های یکروزه رنگی که در بازار فروخته می شود تقریبا همه خروس می شوند. علت این است که جوجه های نر در روز اول تولد در سالن های جوجه کشی جدا می شوند.

البته روش های ذکر شده در این پست در نژاد های مختلف ممکن است به راحتی قابل تشخیص نباشد. به همین دلیل تعیین جنسیت صد در صد نیاز به تجربه دارد.

در این پست پنج روش برای تعیین جنسیت جوجه کوچک به شما آموزش می دهم.

۱) تعیین جنسیت جوجه مرغ از روی مقعد

بهترین روش تعیین جنسیت جوجه های کوچک از روی مقعد می باشد که به اصطلاح “تخلیه” نام دارد. این روش راحت نیست و نیاز به تخصص دارد. اگر این روش توسط فرد غیر کارشناس انجام شود ممکن است به جوجه آسیب برسد. در مرغداری های صنعتی برای تعیین جنسیت جوجه های یک روزه از این روش استفاده می شود.

جوجه را به آهستگی در دست گرفته و فشار ملایمی به شکم آن وارد نمایید تا مدفوع از مخرج آن خارج شود . حالا با دقت به مخرج تمیز جوجه توجه نمایید . اگر برآمدگی دیده شد جوجه ها نر ولی اگر برآمدگی نبود جوجه ماده است .

نکته : در بعضی گونه ها ، جوجه های نر و ماده هر دو دارای مهره هایی در مخرجشان هستند . در این موارد گونه های مذکر دارای مهره های گرد و گونه های مونث دارای مهره های تخت هستند .

در ادامه ویدئوی آموزشی در این رابطه مشاهده کنید. در این ویدئو که به زبان اصلی می باشد جوجه اول به دلیل وجود برآمدگی بالای مقعد خروس بوده و جوجه دوم به دلیل عدم برآمدگی در مقعد مرغ می باشد:

دانلود ویدئو

۲) تشخیص جنسیت جوجه مرغ از روی حالت پرهای بال

جوجه با جنسیت ماده هنگام تولد زودتر از جوجه نر پر های بالش رشد می کند. پر های بال جوجه های نر تا چند روز بعد از تولد شروع به رشد نمی کند. پس شما هنگامی که جوجه ها از تخم در آمدن می توانید با این روش جنسیت جوجه را مشخص کنید. برای تعیین جنسیت جوجه با این روش پس از تولد جوجه به آرامی بال ها را باز کنید. جوجه ماده نه تنها رشد پر بال بیشتری دارد بلکه دارای پر های نامنظم در بال می باشد. در مقابل جوجه نر دیرتر پر های بالش رشد می کند و دارای پر های منظم تری در بال می باشد.

به تصویر پایین دقت کنید:

تعیین جنسیت جوجه مرغ

تشخیص جنسیت جوجه مرغ

۳) تشخیص جنسیت جوجه مرغ از روی پر های کمر

یکی از روش های تعیین جنسیت در سنین ۲ ماه به بالا در جوجه مرغ از روی پر های کمر می باشد. بر روی کمر جوجه نر پر های نوک تیز و براق و بر روی کمر جوجه ماده پر های گرد و کدر رشد می کند.

به تصاویر پایین دقت کنید:

جنسیت جوجه مرغ

جوجه خروس

جنسیت جوجه مرغ

جوجه مرغ

۴) تشخیص جنسیت جوجه مرغ براساس رفتار و اخلاق

جوجه نر همیشه علاقه به تسلط بر محیط دارد. برخلاف جوجه ماده که گوشه گیر می باشد. اکثر جوجه های نر علاقه به ثابت کردن ریاست خود دارند و این یکی از راه های تشخیص جنسیت جوجه می باشد. حتی جوجه های نر سریع تر به ظرف دان می رسند. و اکثرا هنگام دان خوردن صدایی خاص برای جذب کردن جوجه ماده از خود ایجاد می کنند. تشخیص جنسیت جوجه در این روش هرچقدر جوجه بزرگتر شود راحتر است.

 

نکته) تشخیص جنسیت جوجه از روی تخم مرغ غیر ممکن است. در گذشته اعتقاد داشتند تخم مرغ های باریک و دراز دارای جوجه نر و تخم مرغ های گرد تر دارای جوجه ماده می باشد. اما این روش توجیه علمی ندارد و غیر معتبر است.


مجموعه طیورکده آماده ارائه اصیلترین نژاد طیور به شما عزیزان می باشد. برای آگاهی از موجود بودن از طریق شبکه های اجتماعی طیورکده با ما در ارتباط باشید.

برای دنبال کردن طیورکده در شبکه های اجتماعی اینجا کلیک کنید.

همچنین برای دانلود کتاب های آموزشی اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری: