انواع بیماری های قارچی در پرندگان ، علائم ، پیشگیری و درمان

کپک ها و نوع خاصی از مخمرها قادر به آلوده شدن مرغ شما هستند و می توانند آنها را بیمار کنند، به این معنی که برای بازگرداندن آنها به سلامتی احتیاج به درمان مناسب دارند. در این مقاله، نگاهی خواهیم انداخت به متداول ترین انواع بیماری های قارچی موجود در پرندگان و چگونگی ایجاد آنها، بنابراین می توانید به کاهش خطر بیماری گله یا ابتلا به عفونت های قارچی کمک کنید.

بیماری قارچ طیور کاندیدیازیس ( برفک طیور )

قارچ پوستی مرغ

کاندیدیازیس (Candidiasis) یا برفک مرغ  توسط مخمری به نام Candida albicans ایجاد می شود و به طور معمول بر مجرا ، سنگدان و دهان تأثیر می گذارد. پرندگانی که مبتلا به برفک هستند معمولاً خسته ، لاغر و نامرتب به نظر می رسند. ارگانیسم مخمر به سرعت از پرندگان پیر ، بیمار یا فوق العاده جوان استفاده می کند. دانخوری و آبخوری های کثیف مستعدی برای رشد این مخمر کشنده هستند. خوشبختانه ، برفک طیور از یک پرنده به پرنده دیگر مسری نیست ، اما چندین مرغ که در همان محیط کثیف زندگی می کنند می تواند همزمان تحت تأثیر قرار گیرد.

به منظور پیشگیری از برفک طیور ، همیشه دستگاه های شستشو ، آبخوری ها و دانخوری ها را تمیز نگه دارید و استفاده از آنتی بیوتیک ها را محدود کنید. وجود آنتی بیوتیک در بدن طیور باعث افزایش ابتلا به برفک می شود. پس برای درمان برفک طیور از آنتی بیوتیک استفاده نکنید.  خبر خوب این است که برفک طیور به روش های پایین قابل درمان است :

 • مرغهای آسیب دیده را از بقیه گله خود جدا کنید
 • اگر پرندگان بیمار را با آنتی بیوتیک معالجه می کنید ، آن را قطع کنید.
 • روزانه محیط برفک را با مقداری روغن چای آغشته کنید.
 • روزانه آبخوری ها و دانخوری ها را تمیز کنید.

 

درمان قارچ پوستی

درمان قارچ پوستی طیور با روغن چای

درمان قارچ لاری

بیماری قارچ طیور آسپرژیلوس ( ذات الریه طیور )

بیماری قارچ مرغ

کپک آسپرژیلوس (Aspergillus) به سرعت در محیطی که جوجه ها و طیور جوان در آن پرسه می زنند رشد می کند و در بستر و چوب های مرطوب تولید مثل می کنند. کپک آسپرژیلوس بر روی پردنگان بالغ زیاد تاثیر ندارد اما اگر بستر زیاد مرطوب باشد پرندگان بالغ هم گرفتار این بیماری می شوند.

شایع ترین نوع آسپرژیلوس نوعی کپک است که به عنوان ذات الریه شناخته می شود. ذات الریه طیور نوعی بیماری ریه و کیسه هوا است. مشاهده شده است که اشکال کمتر شایع این بیماری بر چشم ، استخوان ، مغز و پوست مرغ تأثیر می گذارد.

اگر جوجه یا مرغی تحت تأثیر ذات الریه مرغ قرار گیرد ، متوجه می شوید که اشتهای خود را از دست می دهند و ممکن است خواب آلود به نظر برسند. خوشبختانه بیماری گسترش نمی یابد ، اما قالبا قادر است بسیاری از پرندگان را بطور همزمان آلوده کند.

متأسفانه ، هیچگونه واکسیناسیون یا درمانی برای ذات الریه مرغ وجود ندارد. پرورش دهندگان طیور باید از خشک نگه داشتن بستر و محیط پرورش از این بیماری پیشگیری کنند.

 

 

محیط پرورش طیور به خصوص اگر چوبی باشد باید خشک و ضد عفونی شده باشد.

 • چوب های پوسیده در محیط پرورش را از بین ببرید.
 • لکه های کپک را در محیط پرورش با یک ضد عفونی کننده قارچ کش درمان کنید.
 • از خوراک تمیز برای طیور استفاده کنید.
 • آبخوری ها و دانخوری ها را هر روز تمیز کنید.

سفیدک لاری

بیماری قارچ پوستی مرغ رینگ ورم ( سفیدک )

قارچ پوستی مرغ

سفیک مرغ

رینگ ورم (Ringworm) نوعی عفونت قارچی پوست است که به عنوان سفیدک هم شناخته می شود. هم حیوانات خانگی و هم انسان ها می توانند از یکدیگر بگیرند.

اگر مرغ شما به سفیدک آلوده باشد ، ممکن است لکه های پوسته ای روی پوست آنها در اطراف گردن ، سر و ناحیه شانه مشاهده کنید. پرندگان آلوده نیز ممکن است پرهای خود را از دست بدهند. به منظور تشخیص سفیدک مرغ ، یک دامپزشک حرفه ای نیاز به جمع آوری خراش پوست دارد. اگر مرغی دارید که مبتلا به سفیدک است ، باید فوراً آن را از بقیه گله جدا کنید که به جلوگیری از شیوع عفونت کمک می کند. هنگام دست زدن به مرغ خود ، باید دستکش بپوشید و پس از دست زدن به هر گونه پرنده آسیب دیده ، دستان خود را کاملا بشویید. سفیدک توسط دامپزشک قابل درمان است ، چند روش درمان این نوع عفونت قارچی :

 • ناحیه آسیب دیده را روزانه با پماد های ضد قارچی مانند مایکودرم یا روغن چای مالش دهید.
 • یک روز در میان لکه ها را با محلول ید ۲ درصد (قابل تهیه از داروخانه) پاک کنید.
 • این بیماری را می توان با تابش آفتاب از بین برد ، بنابراین پرندگان خود را از زیر سایه تاریک خارج کرده و در معرض نور آفتاب قرار دهید.

قارچ پوستی مرغ


مجموعه طیورکده آماده ارائه اصیلترین نژاد طیور به شما عزیزان می باشد. برای آگاهی از موجود بودن از طریق شبکه های اجتماعی طیورکده با ما در ارتباط باشید.

برای دنبال کردن طیورکده در شبکه های اجتماعی اینجا کلیک کنید.

همچنین برای دانلود کتاب های آموزشی اینجا کلیک کنید.

اشتراک گذاری: