آشنایی با ۵ نژاد محبوب قرقاول در جهان + عکس و فیلم

انواع قرقاول ها – تقریباً ۴۹ گونه مختلف از قرقاول ها و حتی زیر گونه های بیشتری از آنها در جهان وجود دارد . این پرنده یکی از قدیمی ترین پرندگان است که در تاریخ ثبت شده است. قرقاول های نر بیشتر به دلیل رنگ های روشن و پرهای رنگارنگی که دارند شناخته می شوند. در همین حال ، ماده ها با پرهای کدر رنگ بسیار کوچکتر هستند. در این مقاله ، در رابطه با برخی از محبوب ترین انواع قرقاول توضیح داده می شود.

آشنایی با قرقاول ها

قرقاول ها به دلیل زیبایی پر و بالشان ، به ویژه نرها در جهان بسیار محبوب هستند. آنها از آسیا نشأت گرفته اند و می توانند در مناطق مختلفی از کوه های برفی گرفته تا جنگل ها زندگی کنند. آنها قادر به زندگی در تالاب ها ، مزارع ، اسکراب و جنگل هستند.

قرقاول ها پرنده هایی با دم دراز هستند . بیشتر این گونه ها دارای پاهای بلند ، محکم و دارای چهار انگشت هستند.

آنها قادر به پرواز سریع هستند ، اما نمی توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند. وقتی احساس خطر می کنند ، ترجیح می دهند برای فرار از پاهایشان استفاده کنند.

۵ قرقاول محبوب در جهان

۱. قرقاول آمریکایی یا معمولی (گردن حلقه ای)

قرقاول

قرقاول گردن حلقه ای

قرقاول معمولی که در ایران با عنوان قرقاول آمریکایی شناخته می شود و به آن قرقاول گردن حلقه ای نیز گفته می شود ، بومی آسیا است و آنها با موفقیت در سایر نقاط جهان از جمله آمریکای شمالی پرورش داده شده اند.

پرهای نر رنگارنگ با سرهای سبز ، صورت قرمز و حلقه های گردن سفید می باشد. در همین حال ، ماده ها نسبتاً قهوه ای ساده هستند. اما هر دو جنس نر و ماده دمهای بلند و نوک تیز دارند.

آنها در جنگل ها و برخی از تالاب ها زندگی می کنند. آنها دوست دارند روی زمین بمانند ، جایی که برای غذا مانند غلات ، دانه ها ، توت ها ، حشرات و حیوانات کوچک بهترین مکان است.

۲. قرقاول بلژیکی یا طلایی

قرقاول

قرقاول طلایی

قرقاول طلایی که در ایران با عنوان قرقاول بلژیکی شناخته شده است به عنوان یکی از زیباترین پرندگان جهان یاد می شود. گاهی اوقات ، این پرنده به قرقاول چینی نیز شناخته می شود. آنها بومی جنگل های کوهستانی چین غربی و مرکزی هستند. آنها جنگل های انبوه را به عنوان زیستگاه خود ترجیح می دهند. این پرنده عمدتا از غلات ، بی مهرگان ، گیاهان اصلی ، توت ها و دانه ها و همچنین انواع دیگر گیاهان تغذیه می کند.

بسیاری از مردم به دلیل پرهای درخشان و تماشایی آنها عاشق این گونه می شوند. قرقاول طلایی نر و ماده از نظر ظاهری بسیار متفاوت به نظر می رسند. نرها را می توان با رنگ آمیزی زیبا و روشن آنها به راحتی شناخت. آنها دارای تاج طلایی هستند که دارای رنگ قرمز است و از بالای سر آنها تا گردنشان امتداد دارد. صورت ، گلو ، چانه و کناره های گردن آنها قرمز ،  بالهایی به رنگ تیره و همچنین یک دم قهوه ای کم رنگ و بلند هستند. در همین حال ماده ها کم رنگ تر و کدرتر از نر ها هستند. آنها دارای پر های قهوه ای خالدار ، صورت قهوه ای کم رنگ ، هستند. از نظر ظاهری از نر ها ریز جثه ترند.

۳. قرقاول ریوز

قرقاول

قرقاول ریوز

قرقاول ریوز یک قرقاول بزرگ است که بومی جنگل های همیشه سبز جنوب و مرکز چین است. نام این پرندگان از جان ریوز ، طبیعت شناس بریتانیایی گرفته شده که اولین نمونه های زنده را در سال ۱۸۳۱ به اروپا وارد کرد. آنها به هاوایی ، آمریکا ، جمهوری چک ، فرانسه و همچنین انگلستان معرفی شده اند.

متأسفانه ، قرقاول ریوز در فهرست قرمز گونه های در معرض انقراض است. تاکنون تخمین زده شده است که فقط حدود ۲۰۰۰ قرقاول ریوز در طبیعت باقی مانده باشد.

این قرقاول بزرگ دارای یک تنه طلایی ، پاهای خاکستری ، عنبیه قهوه ای و پوست قرمز در اطراف چشم است. سر آن سفید است و نوار باریک سیاه رنگی از چشمش امتداد دارد. نرها بسیار چشم نواز هستند زیرا دارای یک دم سفید و نقره ای بسیار بلند و قهوه ای شاه بلوط هستند. از طرف دیگر ، ماده ساده است –  پر های قهوه ای ، تاج مایل به سیاه ، صورت کوچک و پرهای دم قهوه ای خاکستری است.

علاوه بر این ، این قرقاول دیدنی و جذاب به دلیل داشتن طولانی ترین پر دم طبیعی در بین گونه های پرندگان در کتاب رکوردهای گینس به یادگار مانده است.

۴. قرقاول سیلور ( نقره ای )

قرقاول

قرقاول نقره ای

قرقاول سیلور یا نقره ای یکی از محبوب ترین انواع قرقاول است. آنها را می توان در جنگل ها ، به طور عمده در کوه ها ، در سرزمین اصلی جنوب شرقی آسیا و جنوب چین ، هاوایی و مکان های مختلف در سرزمین اصلی ایالات متحده یافت.

قرقاول نقره ای نر دارای رنگ اصلی سفید ، گلو و شکم سیاه رنگ است. آنها همچنین دارای تاج سیاه ، صورت قرمز و منقار خاکستری مایل به زرد هستند. از طرف دیگر ، ماده عمدتا قهوه ای است. گردن ، گلو و شکم آنها به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری روشن تر است. همچنین تاج قهوه ای ، صورت قرمز و منقار مایل به زرد. صورت هردوی آنها قرمز برهنه و پاهای قرمز رنگ است.

تغذیه قرقاول های نقره ای شامل گیاه ، بذر و همچنین حشرات و کرم ها است. و مانند بسیاری دیگر از قرقاول ها ، آنها ترجیح می دهند در جنگل های با ارتفاع زیاد زندگی کنند.

 

۵. قرقاول لیدی آمهرست

قرقاول

قرقاول لیدی آمهرست

قرقاول لیدی آمهرست (Lady Amherst’s Pheasant) بومی جنوب غربی چین و انتهای شمال میانمار است. این پرنده به نام سارا کنتس آمهرست ، همسر سر ویلیام پیت آمهرست ، فرماندار بنگال که مسئول ارسال اولین نمونه از این پرنده به لندن در سال ۱۸۲۸ بود ، نامگذاری شده است.

نر دارای دم بسیار بلند سیاه و سفید ، کمر مایل به سبز ، برجستگی قرمز و زرد و همچنین گردن سیاه و سفید دارد. در همین حال در سراسر بدن ماده پر های قهوه ای خال دار وجود دارد. آنها شبیه قرقاول طلایی ماده هستند ، اما دارای سر تیره و زیر دست تمیزتر از ماده آن گونه هستند.

قرقاول لیدی آمهرست نیز در لیست پرندگان در حال انقراض قرار دارد.


مجموعه طیورکده پرورش دهنده اصیل ترین و با کیفیت ترین قرقاول ها و دیگر نژاد طیور زینتی می باشد. برای آگاهی از موجود بودن از طریق شبکه های اجتماعی طیورکده با ما در ارتباط باشید.

برای دنبال کردن طیورکده در شبکه های اجتماعی اینجا کلیک کنید.

همچنین برای دانلود کتاب های آموزشی اینجا کلیک کنید.

 

اشتراک گذاری: