شرایط ایده عال برای افزایش تخمگذاری مرغ

در این پست آموزشی با شرایط ایده عال جهت افزایش تخمگذاری مرغ آشنا شوید و با رعایت این نکات مهم تخمگذاری مرغ را به حداکثر ممکن برسانید.

مرغ های تخمگذار شما در شرایط مناسب ، مراقبت و مدیریت حداکثر تولید خود را خواهند کرد. محیط پرورش مناسب ، خوراک مناسب مغذی ، نور مناسب ، آب آشامیدنی تمیز ، مراقبت خوب و غیره بهترین شرایط برای مرغ تخمگذار در نظر گرفته شده است.

با پرورش مرغ در شرایط مناسب ، آنها شما را با تخم مرغ های تازه و مفید در طول سال پاداش می دهند. مرغ های سالم و شاد تخم مرغ های با کیفیت و مغذی تولید می کنند.

 

شرایط ایده آل برای تخم گذاری مرغ

فراهم کردن شرایط ایده آل برای مرغ های تخمگذار نیاز به نگهداری بیشتر ، تغذیه با جیره استاندارد و جمع آوری منظم تخم مرغ دارد. با این حال در ادامه بهترین شرایط را برای مرغ های تخمگذار مشاهده کنید تا تولید تخم مرغ آنها به حداکثر برسد.

 

محیط پرورش مرغ

برای افزایش تخم گذاری مرغ محیط پرورش تمیز ، راحت و ایمن مورد نیاز است. یک محیط پرورش خوب نه تنها مرغ های شما را از شر شکارچیان و آب و هوای نامناسب در امان نگه می دارد بلکه به سالم ماندن آنها ، عاری از بیماری و تولید نیز کمک می کند. این بدان معنا نیست که شما برای پرورش مرغ تخمگذار به یک عمارت احتیاج دارید. شما فقط برای مرغ های خود به یک محیط یا قفس ساده نیاز دارید که بتواند تمام خواسته های آنها را برآورده کند.

قفس و محیط پرورش باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا همه پرندگان شما را در خود جای دهد. معمولاً برای هر مرغ به ۱ الی ۱.۵ متر مربع فضای نیاز است. بنابراین قفس را با توجه به تعداد مرغ های خود درست کنید. شما همچنین باید محل خوابیدن مرغهای خود را بسازید تا شب ها در آنجا بخوابند و استراحت کنند. برای تهیه بستر مرغ های تخمگذار خود می توانید از پوشال چوب استفاده کنید. فضای ایده آل برای مرغهای تخمگذار را در ادامه مشاهده کنید :

قفس مرغ

غذای مرغ تخمگذار چیست

تغذیه مورد نیاز برای افزایش تولید تخم مرغ

با تهیه خوراک مغذی و با کیفیت و مقدار کافی آب آشامیدنی تمیز ، مرغ ها، حداکثر تخم را تولید می کنند. مرغ های تخمگذار به مخلوط خوراکی غنی شده با کلسیم ، ویتامین و پروتئین نیاز دارند. در صورت لزوم ، ویتامین ها و مواد معدنی اضافی را به غذای معمولی آنها اضافه کنید. کلسیم به تقویت پوسته تخم مرغ کمک می کند. شما می توانید برای مرغ های خود با یک ظرف کوچک پر از پوسته صدف ، یک مکمل کلسیم درست کنید. همچنین ظرفی پر از شن و ماسه در داخل قفس آنها نگه دارید. خوردن دانه های شن و ماسه به آنها کمک می کند تا غذا را در سنگدان خرد کنند و راحتر دان را هضم کنند ، زیرا مرغ دندان ندارد. روزانه مقداری سبزی برای آنها تهیه کنید. در برنامه غذایی آنها اگر یونجه تازه یا پودر یونجه خشک اضاف کنید در تخم گذاری مرغ معجزه می شود. ظرف آب را به طور منظم تمیز کنید. در کتاب اندرویدی آموزش جامع پرورش برنامه غذایی کاملتر + فرمول جیره پیشنهادی قرار دادم. برای دانلود کتاب اینجا کلیک کنید.

کتاب آموزش پرورش مرغ زینتی در خانه

 

لانه مرغ تخمگذار

برای ساخت لانه مرغهای تخمگذار تعداد کافی جعبه لازم است. معمولاً برای هر ۴ مرغ تخمگذار یک جعبه جهت لانه تخم گذاری لازم است. جعبه ها را برای مرغ ها در مکانی آرام و ساکت و در کنار قفس یا محیط پرورش قرار دهید. ساخت لانه تخمگذاری به تمیز نگه داشتن تخمها در برابر شکارچیان کمک می کند. با استفاده از مواد و چوب های دست دوم منزل می توانید لانه های تخم گذاری برای مرغ های خود درست کنید. جعبه باید حداقل ۳۰ سانتی متر عرض و ۳۰ سانتی متر طول و ۳۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. در ادامه دو نمونه لانه مناسب جهت تخم گذاری مرغ مشاهده کنید :

لانه مرغ تخمگذار

 

روشنایی در افزایش تخم گذاری مرغ

مقدار کافی از دوره روشنایی برای مرغ های تخمگذار بسیار مهم است. به طور کلی مرغ های تخمگذار برای تولید بهتر به ۱۴ تا ۱۶ ساعت دوره روشنایی نیاز دارند. بنابراین ، وقتی روزها کوتاه تر می شوند ، به خصوص در ماه های سرد ، از نور مصنوعی استفاده کنید. با این کار تأثیرات نورپردازی بر مرغهای تخمگذار را مشاهده کنید.

اینستاگرام طیورکده، کلیک کنید !

ورزش و هوای تازه برای افزایش تخمگذاری

برای ایجاد ورزشهای خوب و هوای تازه برای مرغهای تخمگذار نیازی به فضای بزرگ ندارید. حیاط کوچک شما برای این منظور مناسب است. مرغ های تخمگذار دوست دارند در محیط به جستجو بپردازند و دانه ها یا غذاهای دیگر را در خاک پیدا کنند. مرغ های مرتعی که مجاز به گشت و گذار ، ورزش و داشتن رژیم غذایی طبیعی در خارج هستند ، تخم های سالم و مغذی بیشتری نسبت به مرغ های قفس شده که فقط با غذای تجاری تغذیه می شوند ، تولید می کنند.

 

استرس در تخمگذاری مرغ

استرس و سلامتی ضعیف باعث حداقل تولید تخم می شود. سرما یا دمای بیش از حد نیز بر تولید تخم مرغ تأثیر منفی می گذارد. یک شاهین یا روباه که در اطراف قفس پرسه می زند می تواند یک مرغ را تحت فشار و استرس قرار دهد تا تخم نگذارد. مرغ بیمار را از گله خود جدا کنید. زیرا در بیشتر موارد یک مرغ بیمار نمی تواند تخمک سالم تولید کند و به درمان نیاز دارد. اگر روزانه مدتی را صرف نظارت بر مرغ های خود کنید ، می توانید متوجه هرگونه فعالیت غیر طبیعی در گله شوید و اقدامات لازم را انجام دهید. سعی کنید در مورد علائم بیماری شایع در مرغ های تخمگذار اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید به راحتی مشکلات گله خود را تعیین کنید. به طور کلی با لرزیدن ، مشاهده تغییرات در پرها ، پوست ، چشم ها یا صورت ، می توانید مرغ های خود را سالم یا سالم تشخیص دهید. برای مشاهده مطالب مربوط به بیماری مرغ و خروس، اینجا کلیک کنید.

علت قطع تخم گذاری در مرغ محلی

این شرایط ایده آل برای مرغ های تخمگذار است. سعی کنید مرغ های خود را از نظر بهداشتی پرورش دهید و همیشه به خوبی از آنها مراقبت کنید. به آنها غذای با کیفیت بدهید ، محیط زندگی راحتی را فراهم کنید و بدیهی است مدتی را صرف مشاهده فعالیت های مرغ های تخمگذار خود کنید.

سخن آخر : اگر شما پرورش دهنده حیوانات و پرندگان هستید، پس در قبال آنها مسئولید. بنابراین به نحو احسنت از آنها مراقبت کنید. زیرا انسان حق زندگی آزادانه در طبیعت را از آنها گرفته پس باید به خوبی از آنها مراقبت کرد.


مجموعه طیورکده پرورش دهنده اصیل ترین نژاد مرغ و خروس زینتی و لاری می باشد. برای آگاهی از موجود بودن از طریق شبکه های اجتماعی طیورکده با ما در ارتباط باشید.

 

اشتراک گذاری: